Barwy zodiaku

Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co decyduje o wyborze właśnie tego konkretnego koloru? Dlaczego ktoś czuje się dobrze na przykład w zieleni i nosi ją nawet na przekór sezonowej modzie? Czemu osoba, która w swoim ubiorze unika czerwieni, kupuje do domu czerwony dywan lub czerwone zasłony?

ABC kolorów
Aby zrozumieć, czym jest dla nas kolor i skąd bierze się jego wpływ na osobowość, trzeba odwołać się nie tylko do różnych dziedzin nauki i sztuki, ale także do wiedzy ezoterycznej. Ze szkoły pamiętamy pewne podstawowe pojęcia
z zakresu nauki o barwie. Potrafimy wymienić trzy kolory podstawowe. Natomiast ograniczona jest wiedza na temat związku kolorów
z numerologią i astrologią.

Pitagoras chadzał w bieli
Związki kolorów z numerologią są znane od wieków. Już Pitagoras i jego uczniowie byli przekonani, że kolor wpływa na nasz charakter i zachowanie, dlatego chodzili ubrani na biało. Jeszcze ściślejszy związek zachodzi pomiędzy kolorami a znakami zodiaku, planetami oraz datą urodzenia. Każdy z nas ma swój własny kolor.

Data urodzenia
stanowi pewien diagram. Jest to pole psychofizyczne, z którym przychodzimy na świat. Bardzo mocno napromieniowane decyduje o naszym podstawowym kolorze, charakterze i temperamencie. Później następują daty i dni, w których możemy się skonfrontować z ich kolorami.

 

Głównym czynnikiem decydującym o doborze barw są nasze preferencje estetyczne. Staramy się otaczać ulubionymi kolorami. Czy jednak nie kryje się za tym coś więcej? Barwy odpowiednio dobrane tworzą to, co nazywamy klimatem, atmosferą miejsca. Podobnie jest z ubiorem. Są osoby, które nawet w kolorach powszechnie uważanych za „nietwarzowe” dobrze się czują i dobrze wyglądają, ponieważ jest to ich kolor.

Baran czerwony,
Koziorożec – czarny…

W szczególny sposób związane są z kolorami znaki zodiaku. Jeśli ktoś jest spod znaku Barana, oznacza to, że jest powiązany z czerwonym kolorem. Kolor ten symbolizuje aktywność. Zetknięcie się z kolorem czerwonym zawsze daje siłę, energię, optymizm. Jednak nie wszyscy to lubią. Są osoby bardziej nastawione na unikanie kontaktów zewnętrznych. Dążą one do życia kontemplacyjnego. W takiej sytuacji raczej będą unikały czerwieni. Mogą jednak potrzebować tego koloru do aktywizacji. Osoby takie nie mają tego koloru w horoskopie, ale poszukują czerwieni dla wyrównania pewnych energii.

Własna zodiakalna gama kolorystyczna
Dla każdego człowieka można ustalić odpowiednią gamę kolorystyczną według horoskopu. W ten sposób poznajemy, jakie kolory przeważają, jakie powinien nosić, jakie należałoby wprowadzić do jego otoczenia dla poprawy samopoczucia, uspokojenia nerwów lub pobudzenia do działania. Ta wiedza o własnej naturze, w dzisiejszych czasach została niemal zupełnie zapomniana. Na bramie wiodącej do starożytnej delfijskiej wyroczni widniał napis: „Poznaj samego siebie”. Warto, abyśmy my, ludzie XXI wieku skorzystali z tej rady i spróbowali zrozumieć siebie również z pomocą kolorów.

Artykuł powstał na podstawie rozmowy Siergieja Litwinowa z profesor Janiną Kraupe, jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek i znawczynią ezoteryki.
Spisała Barbara Ludwiczak

Barwy zodiaku
Przewiń do góry